تفاوت اپوکسی و میکروسمنت

تفاوت اپوکسی و میکروسمنت

کفپوش میکروسمنت و اپوکسی در نگاه اول بسیار شبیه به نظر می‌رسند، هر دوی آنها بدون درز هستند، اما در عوض دو نوع پوشش بسیار متفاوت برای سطوح هستند. در این مقاله به تفاوت اپوکسی و میکروسمنت، تعریف این دو پوشش، ویژگی، کاربردهای آنها پرداخته می‌شود.

کفپوش اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی ماده‌ای است که امکان ایجاد کفپوش‌های پیوسته با پوشش‌های متنوع را فراهم می‌کند. این کفپوش‌ها به پوشش‌های پلیمری پیوسته نیز معروف هستند که وجه مشترک آنها دوام، درخشندگی و مقاومت شیمیایی برتر نسبت به سایر پوشش‌های موجود در بازار است.

کفپوش اپوکسی از یک پلیمر ترموست ساخته شده است که هنگام مخلوط‌ شدن با یک عامل کاتالیزور واکنش نشان‌‌ داده و سخت می‌شود. این ترکیب مسئول دوام، نفوذ ناپذیری و مقاومت در برابر سایش است که از برجسته‌ترین ویژگی‌های آن است.

کفپوش اپوکسی
رزین اپوکسی ماده‌ ای است که امکان ایجاد کفپوش‌های پیوسته با پوشش‌های متنوع را فراهم می‌کند

پوشش میکروسمنتی چیست؟

کف بتنی یک کف بدون درز است که از یک پلیمر مایع و یک مخلوط سیمان خاص ساخته می‌شود. میکروسیمان برای اولین بار در ایالات متحده ظاهر شد، زمانی که برخی از کارخانه‌های قدیمی شروع به تبدیل شدن به انبارهای مدرن کردند و کف سیمان برای حفظ آن اثر بتن معمولی صنعتی انتخاب شد. به دلیل مقاومت شدید در برابر ترافیک و دوام عالی، بعداً توسط برخی از مارک‌های بزرگ مد و ورزش برای پوشش فروشگاه‌های خود انتخاب شد. امروزه میکروسمنت اغلب در خانه نیز استفاده می‌شود، زیرا امکان ایجاد سطوح بدون درز را فراهم می‌کند و می‌تواند با ضخامت تنها 3 میلی متر بر روی مواد مختلف اعمال شود.

توضیح میکروسمنت
کف بتنی یک کف بدون درز است که از پلیمر مایع و یک مخلوط سیمان خاص ساخته شده‌است

تفاوت اپوکسی و میکروسمنت

برای یک نگاه غیر متخصص، آنها می‌توانند بسیار شبیه به نظر برسند، اما کف رزین و کف میکروسمنت در واقع بسیار متفاوت هستند. نتیجه نهایی نشان‌دهنده تفاوت اصلی است، زیرا کف رزین جلوه‌ای براق اما پلاستیکی دارد، در حالی که پوشش میکروسیمانی به کف جلوه‌ای طبیعی و لمسی‌تر می‌دهد. جلوه بتن میکروسمنت را نباید دست کم گرفت زیرا از نظر رنگ و جلوه بسیار قابل تنظیم است. بنابراین نتیجه نهایی از خاکستری کلاسیک پیشی خواهد گرفت و سطوح منحصر به فرد و مدرن به نظر می‌رسند.

دلایل برتری میکروسمنت بر اپوکسی

علاوه بر تفاوت قابل توجه نتیجه نهایی، دلایل ترجیح‌دادن پوشش میکروسمنتی بسیار است:

  • رنگ میکروسمنت در طول زمان هیچ تغییری نمی‌کند و در نتیجه زرد نمی‌شود

یکی از مشکلات اصلی کفپوش‌های رزینی، فرآیند زرد شدن در طول زمان است که به دلیل مقاومت محدود در برابر اشعه ماوراء بنفش و تأثیر خورشید ایجاد می‌شود. برخی از فرایندهای مراقبتی وجود دارد اما مشکل را حل نمی‌کند و اگر کسی تصمیم به نصب کفپوش رزینی دارد، باید بداند که باید با ناراحتی یک کفپوش زرد‌شده مواجه شود.

در عوض، با میکروسمنت می‌توان کف و پوشش‌هایی با مقاومت بالا در برابر اشعه ماوراء بنفش ایجاد کرد و به لطف برخی کارهای مراقبتی ویژه، این سطوح به مرور زمان دچار زردی نمی‌شوند. این یک مزیت بزرگ در مقایسه با سطوح اپوکسی است. زیرا به این ترتیب می‌توان یک رنگ بسیار روشن را بدون خطر زرد شدن آن با گذشت زمان انتخاب کرد. با این حال، میکروسیمان، مانند سایر انواع مواد (مثلاً رنگ‌های خودرو)، پس از قرار‌ گرفتن در معرض نور خورشید یا نور ماه ممکن است دچار تغییر رنگ نور شود که البته نمی‌توان آن را به عنوان یک نقص در نظر گرفت.

  • میکروسیمان می‌تواند کف، دیوار، سقف و بسیاری از عناصر دیگر را بپوشاند

میکروسمنت تزئینی اجازه می‌دهد تا سطوح افقی و عمودی را فقط با ضخامت 3 میلی متر بپوشانید. این آن را برای بازسازی‌های داخلی عالی می‌کند، زیرا اجازه می‌دهد تا به سرعت یک طبقه را بدون از بین‌بردن سطح قدیمی، حتی از بتن، سرامیک یا چوب، بازسازی کنید. شکل پذیری زیاد و ظرفیت چسبندگی آن به زیرلایه امکان استفاده از بتن تزئینی را بر روی چندین متریال فراهم می‌کند. علاوه بر این، با میکروسمنت می‌توان نه تنها کف و دیوارها، بلکه سطوح غیرعادی مانند:

دیوارهای گچ کاری و سنگ کاری، پله‌ها، وان حمام و دوش، قطعات مبلمان، کانترها، میز و سایر مبلمان به کار رود.

در مقایسه با پوشش‌های رزین، میکروسیمان بسیار انعطاف پذیر است و بنابراین می‌توان از آن برای پوشاندن هر چیزی استفاده کرد. نسبت با اپوکسی که فقط برای کف استفاده می‌شود، میکروسمنت اجازه می‌دهد تا کل مناطق را با پیروی از همان سبک تزئین و مدرن کنید.

مزایای میکروسمنت
میکروسمنت برای قسمت‌های مختلف ساختمان از جمله پله کاربرد دارد
  • رزین یک ماده پلاستیکی است که عمدتاً از فرآوری بنزین حاصل می‌شود

رزین و میکروسیمان ترکیب بسیار متفاوتی دارند. کف‌های رزینی از رزین اپوکسی تشکیل شده‌اند که عمدتاً از فرآوری بنزین حاصل می‌شود. بنابراین یک ماده پلاستیکی است. کف بتنی از مخلوط سیمان با درصد کمی پلیمر تشکیل شده‌است که شکل پذیری و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. نتیجه یک اثر بتن، لمسی و مخملی است.

شباهت‌های اپوکسی و میکروسمنت

با این حال، این دو سطح تزئینی دارای برخی شباهت‌ها هستند.

  • هر دو پوشش بدون درز همراه با جلوه پیوسته هستند

در میان پوشش‌های مختلف سطح، کف میکرو سیمانی و کف رزینی امکان ایجاد یک سطح بدون درز را فراهم می‌کند. یک سطح پیوسته نه تنها ظاهر خوبی دارد، بلکه درک بزرگ‌تر شدن فضا را در کنار تمیز‌ کردن آسان و سریع ایجاد می‌کند.

در مقایسه با اپوکسی که تنها امکان ایجاد کف را فراهم می‌کند، پوشش سیمانی اجازه می‌دهد تا کل اتاق‌ها را با جلوه‌‌ ای پیوسته پوشش دهید. زیرا میکروسمنت برای دیوارها و هر سطح دیگری قابل اجرا است: روی سطوح حمام، روی میز آشپزخانه، میز آشپزخانه، روی شومینه و غیره

برای به دست‌آوردن یک سطح بدون درز در خانه، لازم نیست کف قدیمی را خراب کنید. یک کف بدون درز نیازی به تخریب سطوح موجود برای وارد کردن اتصالات در داخل آنها ندارد.

  • آنها را می‌توان در رنگ‌ها و جلوه‌ها (به روش‌های مختلف) سفارشی کرد

با یک کف بتنی می‌توان چندین ترکیب از رنگ‌ها و جلوه‌ها را به دست آورد که همه آنها در سایه و شدت رنگ قابل تنظیم هستند. به همین دلیل است که هر کفپوش منحصر به فرد است. علاوه بر این، نصب کف به روشی دست ساز اجازه می‌دهد تا نتیجه نهایی سایه و شدت رنگ را تا قبل از اعمال تغییر دهید.

رزین همچنین در رنگ‌های مختلف موجود است، اما با میکروسمنت ترکیبات ممکن بی‌پایان بوده و برای انواع سطوح، کف و دیوارها مناسب است. از سفید تا سایه‌های مختلف خاکستری، از سایه‌های مختلف قهوه‌ای و قرمز، تا رنگ‌های روشن‌تر مانند آبی آسمانی، آکوامارین و بسیاری دیگر.

شباهت میکروسمنت و اپوکسی
رزین همچنین در رنگ‌های مختلف موجود است، اما با میکروسمنت ترکیبات ممکن بی‌پایان است
  • در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم هستند (از طریق استفاده از روش‌های حفاظتی خاص)

کف بتنی، محافظت خوبی در برابر نفوذ آب، شرایط آب و هوایی، نمک‌های ذوب و اشعه UV  است. به همین دلیل، کف میکروسمنت نه تنها برای فضای داخلی، بلکه برای کاربردهای بیرونی مانند:

تراس‌ها، پیاده روها، پاسیو، دیوارها و نماهای خارجی مناسب است.

کف‌های رزین اپوکسی، اگر با محافظ‌های خاصی مراقبت شوند، در برابر شرایط آب‌وهوایی نیز مقاوم هستند، اما آسیب‌های ناشی از نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش را متحمل می‌شوند و در نتیجه فرآیند زرد شدن را به دنبال دارند.

همچنین این دو پوشش را می‌توان هم در فضای داخل و هم فضای خارج محل مورد نظر به کار برد. از دیگر شباهت‌های این دو پوشش می‌توان به ضخامت کم آنها اشاره کرد که در حد چند میلی‌متر می‌باشد.

سخن پایانی

با توجه به مزایا و برتری که میکروسمنت نسبت به اپوکسی دارد، پیشنهاد گروه میکروسمنت زرین استفاده از این پوشش برای قسمت‌های مختلف منزل و محل کار شما است.

چنانچه برای مشاوره و اجرای میکروسمنت به یک گروه متخصص و مجرب در این زمینه نیاز داشتید، میکروسمنت زرین در کنار شماست تا اید‌های شما حرفه‌ای انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *